Historie klubu

Tělovýchovná jednota s oficiálním názvem Tělovýchovná jednota Sokol vznikla v našem městě 28. května 1898 se sídlem v Lomnici nad Lužnicí povolovacím dekretem c.k. místodržitelství v Čechách, vydaného v Praze dne 3. června 1898.

skenovani0003 1

Průkopníci lomnické kopané r. 1931

V roce 1924 se utvořil místní sportovní klub, který měl družstvo kopané. Klub neměl vlastní hřiště a proto jeho členové jezdili na kolech nebo chodili pěšky hrát fotbal do okolních vesnic. Místo, kde se v Lomnici hrávalo bylo za Kollerů zahradou.
Prvními průkopníky Lomnické kopané byli Ing.Koller, který byl zároveň kapitánem mužstva, Dr.Korbelář Ladislav, Holický František, Zvánovec Jan, Kojan Karel, Klečka Jan, Najdr Karel, Bělka Karel, Brůžek Václav, Leština Václav, Hanus František. Velkým pomocníkem byl obětavý rekvizitář Skamene Jan.
Postupem času přicházeli do sportovního klubu další nadšenci, Mička Josef, Kojan Josef, Volek Josef, který později klub podporoval i finančně.
Ve třicátých letech byl uvolněn pozemek u nádrží, kde se upravilo  hřiště pro kopanou. Do klubu přicházeli fotbalové posili, Prokeš Bohuslav, Klečka Vojtěch z Vlkova, velkými posilami byli dojíždějící členové Vaníček, Cláň, Bicek Bohuslav z Klece, Bicek František.
Pro zajímavost uvádíme, že v zápisech vedených před druhou světovou válkou je konstatováno, že Lomnický klub kopané hrál hodnotný fotbal.

V roce 1937 se Tělovýchovná jednota konečně dočkala  a získala prostory pro výstavbu nového hřiště v ulici Nádražní mezi rybníky Koňským a Rohlíčkem. Prostor ovšem nebyl vhodný pro kopanou a další využití a musel být s velkou námahou a obětavostí členů upraven. Jednalo se zejména o náročné zemní práce. Členové odpracovali mnoho brigádnických hodin. V následujícím roce práce na zvelebování hřiště pokračovaly. Byl postaven pavilon zásluhou Václava Studihrada a oplocení v Nádražní ulici drátěným plotem s podezdívkou.

Druhá světová válka, tak jako na většině území zastavila sportovní život i v našem městě. O to více se projevovalo velké nadšením a elán pro sportování a o různé druhy sportu především u mladší generace.
Velmi dobře si vedl oddíl kopané ve složení Studihrad Ladislav, Vitoň Josef, Mičan Jaroslav, Brůžek Josef, Brůžek Miroslav, Vaserbauer Ladislav, Šturc František, Peterka Jaroslav, Hrkal Karel, Žák Václav, Bicek Bohumil, Klíma Josef, Nohava Josef, Nohava Boh.Korčák Ludvík.
Docházelo také ke změně názvu. V roce 1952 se změnil název na Tělovýchovnou jednotu  Jitona Lomnice, ale v následujícím roce 1953, byl změněn název na Tělovýchovnou jednotu TATRAN Lomnice nad Lužnicí. Tento název nese TJ i v současnosti. Nejaktivnější a nejvýraznější oddíl v TJ byl již tehdy oddíl kopané. Docházelo samozřejmě ke generačním výměnám, přicházeli noví mladí fotbalisté : Kubeš Jiří, Bílek Milan, Malecha Jaroslav, Jílek František, Bušta Milan, Kojan Josef, Harazím Ladislav, Bicek Jiří, Bicek Rudolf, Alexa František, Tomasko A., Zahradník Rudolf, Mička Pavel, Řehoř Josef, Řehoř Jaroslav, Fedra František, Řepa Jan, Bednář Jaroslav, Šoukal Miroslav, Prokeš František, Švehla František, Havel Adolf, Škarda František, Zeman Jaroslav, Zeman Zdeněk, Bednář Miroslav a celá řada dalších hráčů, ale také funkcionářů, k nimž určitě patřil pan Hanus Matěj.

Období vzestupu Lomnické kopané.
Přes různé výkonnostní vzestupy, ale i pády nastalo v polovině sedmdesátých let min.století postupně k výraznějšímu výkonnostnímu vzestupu. Parta mladých nadšenců kteří, skončili v žákovském družstvu, začali řešit jakými fotbalovými cestami se vydají. V té době v Lomnici nebyl oddíl dorostu. Ale touha hrát fotbal a aktivně využít volný čas, byla u této skupiny mládeže větší, než jakákoliv jiná málosmyslná činnost. Do čela sportuchtivých fotbalistů se tehdy postavil jako trenér Sláva Lamač. Představitelé TJ tuto aktivitu přivítali a družstvo přihlásili do řádné soutěže. Jak pozdější vývoj ukázal, byl to zlomový moment k vzestupu kopané v Lomnici. Připomeňme si širší kádr dorostu, který úspěšně od svého založení vystoupal a vzhledem na tehdejší možnosti až do krajského přeboru dorostu, tehdy druhé nejvyšší soutěže v této kategorii v Československu. Na postu trenérů, či vedoucích se postupně vystřídali : Sláva Lamač, Kubeš Jiří, Mička Pavel, Zvánovec Jaroslav….
Hráči: Zvánovec Zdeněk, Štěch Miroslav, Čečka Antonín, Petera Arnošt, Petrásek Jiří, Nosek Jiří, Veselý Arnošt, Salaba Josef, Mička Petr, Marek Jan, Zvánovec Karel, Bicek Jiří, Martínek Miroslav, Šimek Josef, Šreyer Jiří, Šimek Pavel, ………..
Bylo zákonité, že takto kvalitní základna, až se postupně po absolvování základní vojenské služby sejde bude mít další výkonnostní předpoklady růstu. Nově nastupujíci generace postupně začala přebírat otěže zodpovědnosti v mužstvu dospělých a v soutěžích postupovalo stále výš. Vrcholem tehdejší generace bylo úspěšné desetileté působení v krajském přeboru dospělých Jihočeského kraje počínaje ročníkem 1976/1977
Trenéři a vedoucí : Kubeš Jiří, Prokeš František, Zvánovec Jaroslav, Bicek Bohuslav, Marek Jan, Škarda František.
Hráči : Zvánovec Zdeněk, Nohava Václav, Janeček Josef,Petera Arnošt, Škarda František, Zvánovec Karel, Frolík František, Pršanec Ondřej, Kuneš Jan,  Nagy Pavel, Šreyer Jiří, Salaba Josef, Zeman Zdeněk, Bicek Jiří, Šimek Josef, Mička Petr, Brůžek Miroslav, Marek Jan, Čečka Antonín, Štěch Miroslav, Havlíček Václav, Loos Jaroslav, Kukačka Jindřich,Tošer Václav, Soukup Jiří, Fučík Pavel, Hopfinger Karel, Bartoš Jan, Kasal Jiří, Vaněk Ladislav, Vochozka Jiří, Sochor, Mareš Jaroslav, Svoboda Rudolf, Pilar Ladislav, Nohava Jiří, Kroupa Václav, Šerý Jindřich, Veselý Arnošt, Alexa František, Lubina Jaroslav, Beck Antonín, Bicek Roman, Šafář Petr, Gruber Petr, Zahradník Ruolf

skenovani0004_1

Pokračovatelé úspěchů lomnické kopané,v rozmezí  let  1976/77- účastník krajského přeboru

Z leva horní řada: Kubeš Jiří-trenér, Petera Arnošt, Nohava Václav, Kuneš jan, Pršanec Ondřej, Šreyer Jiří, Zvánovec Zdeněk, Zeman Zdeněk,  Prokeš František-vedoucí mužstva,